Genel

Perakendeciler Dikkat! Teşhir Yaparken 8 Altın Kural

PERAKENDECİLİKTE SICAK NOKTALAR ( HOT SPOTS)

Araştırmalar tüketicilerin mağaza içindeki markadan markaya değişen satın alma kararlarının %25-30 oranında tanzim teşhir etkisiyle olduğunu göstermektedir. Ayrıca %65-70 arasındaki tüm satın almaların plansız ( IMPULSE) yapıldığı sonucu bulunmuştur. Tüketicinin yaklaşık % 65’ i hangi markayı alacağına market içinde karar verir. Bununla ilgili mağaza içi sıcak noktaları her marketingcinin bilmesi gerekir.


1 Raf yerleşimi: Tüketicilerin büyük bir bölümü sağa-sola dönmek yerine düz bir hatta ilerler.


2 Müşterinin Raf Önünde Ürünle İlk Buluşması: Süpermarkete giren tüketicilerin %95 kadarı ancak market boyunun 1/3’ünü yürüdükten sonra rafların önünde durmaktadır.


3 Raf Önünde Beklenmesi: Erkekler kadınlardan , çocuklar ise erkeklerden daha sık olarak rafların önünde durmaktadır.


4 En Avantajlı Reyon: Tüketicinin %90’ı uzun bir mesafe yürümeden ihtiyaçları olan tüm ürünleri bulmak ister. Sağ taraftaki reyonlar sol taraftaki reyonlardan daha avantajlıdır.


5 Reyonların Genel Avantaj Karşılığı : Bir reyonun merkez noktası genel avantaj konumundadır. Sağ reyon bu avantajın 2. sırasındadır.


6 Ürünle Etkileşimin Altın Noktası: Göz hizasına yerleştirilen ürünlerin direkt satış için en iyi noktadır.


7 Ne Kadar Kolay, O Kadar Satış: Alınması zor ürünler tüketicinin kolay vazgeçtiği ürünlerdir. Rafların planlaması, müşterinin ürüne en pratik şekilde ulaşmasını kolaylaştırmamız lazım.


8 Müşeriye Sadeyi Renklerle Anlatın: Aynı renkli ürünleri beraber teşhir ederek, tüketicinin ürünleri seçmesini kolaylaştırın. Renk koordinasyonu olan raflardan tüketiciler daha fazla ürün alırlar.


 

 

Kaynak ve Yararlanma: https://markamuduru.com/satis-noktasinda-tuketici-davranislari/